Názvy ulic
Na konci tohoto seznamu najdete význam některých názvů našich ulic.Názvy ulic jsou řazeny podle abecedy.
Použitá literatura: Pražský uličník – Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, autor M.Lašťovka, V.Ledvinka a kol.
Jiřího Jandy
K Bohnicím
Na Farkách
Na Kazance
Na Pazderce
Na Salabce
Nad Kazankou
Nádvorní
Nová Povltavská
Pod Havránkou
Pod Hrachovkou
Pod Lisem
Pod Palírkou
Pod Salabkou
Pod Sklenářkou
Povltavská
Sádky
Schwankova
Trojská
U lisu
U Loskotů
U Přívozu
U Vltavy
V Podhoří
Vodácká
Vysvětlení názvů našich ulic
K Bohnicím
Ulice vede z Troje k sídlišti Bohnice. Pod tímto jménem vznikla v roce 1981 přejmenováním jedné z částí ulice Bohnické (původně souvislá komunikace byla rozdělena výstavbou dnešního bohnického sídliště)
K Pazderkám, Na Pazderce
Tyto ulice (včetně ul.U Pazderek) odvozují své jméno z pomístného názvu lokality Pazderka podle stejnojmenné blízké hospodářské usedlosti čp. 61 a 62 na místě bývalé vinice, pozdější samoty, kde se zpracovával len (pazdeří) . Dnešní ulice K Pazderkám byla pojmenována v roce 1976. Název stejného původu má i ul. Na Pazderkách. Ulice vznikla a nesla toto jméno již před r 1906.
Na Farkách
Farky, též Fárky, pomístní název původně volného prostoru (dnes zastavěného sídlištěm Bohnice) na hranicích katastrů Bohnic a Troje, snad odvozený ze skutečnosti, že se v něm nalézaly zřejmě nesouvislé pozemky fary bohnického kostela sv. Petra a Pavla.
Na rozsah uvedeného prostoru ukazuje nejen vzdálenost dnešních ulic Farky a Na Farkách (tato druhá ulice vede podél stejnojmenné skupiny hospodářských usedlostí, k níž přiléhá zahrada rovněž nazvaná Na Farkách od ulice K Farkám, ale i pomístní název Farka (nyní severní cíp PBZ), který dnes není v přímé blízkosti žádné ze zmíněných ulic. Klikatá cesta Farky procházející tímto prostorem a respektující původní hranice pozemků je s tímto jménem na mapách již roku 1906. Po r. 1947 se pro ni ujal název Na Farkách. Prostřední část této komunikace byla pak později upravena, přesměrována a prochází dnes jinými místy. Spolu se severní částí, která si zachovala původní směrování, byla v roce 1976 opět přejmenována na původní jméno Farky, jižní části zůstal název Na Farkách. Tímto přejmenováním došlo k nelogickému stavu, kdy se mezi ulicí Farky a lokalitou s pomístním názvem Farka nachází ulice Na Farkách, která však s touto lokalitou stejně přímo nesousedí, neboť v jej těsné blízkosti se nachází lokalita tzv. Pazderky s ulicemi Na Pazderce a K Pazderkám, které tak prostor obou pomístních názvů ohraničují. Výstavbou sídliště Bohnice v 70. a 80.letech 20 stol. byla dále od ul. Farky a Na Farkách zcela oddělena dnešní ulice K Farkám. Ta vznikla v souvislosti s výstavbou, která probíhala po r.1900 na okraji tehdy samostatných Bohnic. Pojmenována byla v r. 1925, a to právě podle toho, že vedla k ještě nezastavěnému prostoru tzv. Farek.
Na Kazance, Nad Kazankou
Kazanka, bývalá vinice a hospodářská usedlost z konce 17. stol. (Trojská čp. 69). Obě ulice pojmenovány po svém vzniku v r. 1925.
Na Salabce, Pod Salabkou
Salabka, bývalá vinice a hospodářská usedlost čp. 57. Ulice Na Salabce nese název od svého vzniku v r.1947, ul. Pod Salabkou v letech 1906-1935 zv. V domkách.
Nádvorní
Podle polohy ulice vzhledem k bývalému panskému hospodářskému dvoru v Troji. Již dříve existující ulice byla pojmenována až v r. 1947.
Pod Havránkou
Havránka, bývalá vinice a později vila čp. 134, ve které bydlel Svatopluk Čech. Ulice podle své polohy pojmenována až r. 1947, dříve se zde říkalo cesta do Haltýř (haltýř - sádka na ryby)
Pod Hrachovkou
Hrachovka, bývalá vinice, později hospodářská usedlost čp. 59. Ulice pojmenována r.1947.
Pod lisem, U lisu
Současný název Pod lisem byl zaveden v r. 1961, kdy předchozí název již nebyl aktuální (U lisu v r. 1925), a to podle polohy ulice, která je ve vztahu jednak ke starší a sousední ulici U lisu, jednak přímo k zaniklému vinnému lisu, který v ul. U lisu býval – čp. 72.
Povltavská
V době svého vzniku až dosud vede podél břehu Vltavy. V roce 1947 byly spojeny 4 ulice a nazvány Povltavskou. Byly to:
1. trojská Povltavská (v roce 1906-1930 se nazývala K mlýnu),
2. před r.1906 ulice Pelc-Tyrolka
(dodnes je dochován stejný pomístní název pro celou lokalitu za severním vyústěním mostu Barikádníků. Dnes je ovšem na mapách ve směru od Holešovic vlevo, zatímco vlastní usedlost Tyrolka a hospoda Pelc byly ve stejném směru vpravo. Zanikly během přestavby uvedeného mostu a předmostí v r.. 1975-1980, kdy zde vznikl areál matematicko-fyzikální fakulty UK) - (pro zajímavost: Pelc-Tyrolka 1906-1947- Pelc /v 19 stol. též Kožich/ již v 17.stol. známá panská hospoda čp. 747 s vinicí v Malých Holešovicích, složené jméno Pelc-Tyrolka vzniklo po r. 1662, kdy ji koupil
ingrosátor desk zemských Jan Arnošt Tyralla z Treuburku).
3. libeňská Povltavská (pojmenována asi r. 1895)
4. na předchozí navazující Budečská (pojmenovaná r.1900, šla kolem Rokytky, která se zde vlévá do Vltavy). Vymezení těchto úseků v dnešní Povltavské je sporné, sama totiž od r. 1947 doznala značné změny ve svém půdorysu i rozsahu. Povltavská je mj. nyní tvořena dvěma nesouvislými celky. První větší úsek v Troji za křižovatkou s ul. Pod lisem a U Vltavy pokračuje sice dále, ale zakrátko zde slepě končí. Zcela od něj oddělen je pak druhý nepoměrně menší úsek, který je vymezen jejími křižovatkami s ul.Sádky, Trojskou na jedné a U trojského zámku na straně druhé. Pod jedním jménem tak dnes existují vlastně dvě spolu nesouvisející ulice.
Sádky
V místě bývaly sádky-haltýře na ryby lovené z blízké Vltavy. Komunikace uličního charakteru zde vznikla v r. 1938, pojmenována byla až v r. 1947.
Trojská
Původně stará silnice z Kobylis do Troje, kolem níž postupně vznikala souvislejší domovní zástavba,která kolem r.1906 na kobyliském katastru byla nazvána Trojskou ulicí, na trojském V průsmyku (1906-1925), načež obě části spojeny pod současným názvem v r.1925. Roku 1947 byla Trojská dále prodloužena až k dnešní ulici Na Salabce.
U trojského zámku
Podle polohy u zámku vystavěného v r. 1679-1685
arch. Janem Baptistou Matheyem jako předměstské letní sídlo (villa suburbana) pro hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka, dříve bezejmenná komunikace pojmenovaná r. 1947.
V Podhoří
Ulice se nachází v místě bývalé osady Podhoř, tudíž by se měla správně nazývat V Podhoři.
Komunikace procházející starou osadou Podhoř měla ponejvíce charakter cesty, takže oficiální uliční název byl zaveden až r. 1947. V dnešním rozsahu existuje ulice od r. 1962, kdy od ní byl oddělen severní úsek a pojmenován V Zámcích a změněn tak v samostatnou ulici.
Nové ulice 2009 - 2011:
Schwankova
Vychází jižním směrem z ulice Pod Hrachovkou proti ulici K Bohnicím a vstupuje do Trojské proti domu čp. 43. Quido Schwank, 1911 – 1998, významný místní občan, z výnosů svého majetku podporoval řadu veřejně prospěšných projektů v Troji i jinde v Praze, zakladatel nadace Troja město v zeleni.
Pod Sklenářkou
Vychází severovýchodním směrem z ulice Pod Hrachovkou jižně od křižovatky s ulicí Pod Palírkou a slepě končí na jižní hranici parcely č. 1471/3. Název podle nedaleké usedlosti Sklenářka.
Návrh na pojmenování ulice Pod Sklenářkou navazuje na nedávné pojmenování ulice Pod Palírkou a nepřímo i na přejmenování části ulice V Podhoří. Vše souvisí se snahou o zlepšení neúnosné orientační situace v této lokalitě vzniklé před desítkami let. K pochopení svízelné orientační situace v dané lokalitě je nutno na podrobné mapě sledovat vztah základní řady orientačního číslování V Podhoří 1, 2, 3, atd. a odvozené řady V Podhoří 1a, 2a, atd. Například dům č. V Podhoří 2a se nachází v pozici, kde je obvykle č. 2, zatímco dům V Podhoří 2 je v nepojmenované ulici, která s ulicí V Podhoří ani přímo nesousedí. Návrh na pojmenování podali majitelé a obyvatelé domu výše uvedeného domu V Podhoří 2a (čp. 662). Dům navrhovatelů je často zaměňován za dům čp.285, který má sice adresu V Podhoří 2, který se ale podle této adresy prakticky nalézt nedá a v této ulice se nenachází
Pod Palírkou
Vychází severovýchodním směrem z ulice. Název podle nedaleké usedlosti Palírka Pod Hrachovkou jižně od křižovatky s ulicí V Podhoří a slepě končí železnou mříží na hranici parcely č. 1478/2.
Publikováno: 31.01.2017