Trojská 230/96, 171 00 Praha 7 - Troja, tel.: +420 284 691 121, e-mail: info@mctroja.cz česky english

Úvod » Městská část » Kultura a volný čas

Výstava v Galerii u lávky - Dalibor Worm - Porcelán a porcelán

Porcelánová výstava Dalibora Worma

Citové a smyslové ovzduší tvorby Dalibora Worma je tam, kde žije, v Teplicích obklopených krušnohorskou krajinou. Zde se narodil a vytvořil většinu svých prací, nejvíce v blízké porcelánce v Dubí. Léta tak zvaně učňovská patří bechyňské keramické škole a posléze pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, na které se kromě designu věnoval i volné sochařské tvorbě. S porcelánem pracuje více než tři desítky let.

Od roku 1999 vytváří Dalibor Worm křehký a tenkostěnný design točený na hrnčířském kruhu pod svou značkou Design Volné ruky. Ten oplývá originálními měkkými a rozvolněnými tvary.

V letošním roce mu regionální muzeum v Teplicích uspořádalo autorskou výstavu porcelánových plastik, jehož část, vzhledem k menšímu prostoru, bude obsahovat výstava v trojské Galeii U Lávky. Wormovy sochy nabízejí zcela nový výraz, již také pro materiál tak klasický, jakým porcelán bezesporu je. Ve jeho podání plní doslova objevnou funkci. Minimalistické je ponechává v tradiční bělosti. Ani obsahově sochy nic nepředstírají a zcela souvisejí s autorovou pečlivě zvažovanou životní filosofií směřující k člověku, k přírodě či filosofii čínské, včetně bojového umění. Jsou abstraktními meditacemi o vlastní prožité existenci. Překvapují subtilní materiálovou podstatou, která ovšem akcentovaná pevným tématem a umocněná výrazem pohybu nabývá na monumentalitě a tím také na suverénnosti provedení. Jsou výjimečné ve dvojím smyslu; především svou neopakovatelností jako osobní projev a potom úžeji, ve smyslu sochařské kvality.

Výstava se uskuteční v měsících listopadu a prosinci, slavnostní zahájení se koná 7. 11. 2019 v 17 hodin.

Milena Klasová, kurátorka výstavy

 

 

Publikováno: 07.11.2019