Trojská 230/96, 171 00 Praha 7 - Troja, tel.: +420 284 691 121, e-mail: info@mctroja.cz česky english

Úvod » Galerie u lávky » Současnost Galerie u Lávky

Současnost Galerie u Lávky v Troji

Galerie u lávky je kulturní zařízení Městské části Praha-Troja . Ta zajišťuje provoz a veškerou režii. Nekomerční galerie funguje v širším rámci kulturně společenského centra. Starostí o dramaturgickou náplň, jednáním s vystavujícími, instalací výstav a vším s tím spojeným je pověřen kurátor. V letech 2001 - 2022 vynikající práci v této pozici vykonával akademický malíř Jan Kavan. Ten vybral jako svého nástupce Ing. Ladislavu Popovskou, která s ním v případě potřeby neustále spolupracuje.

Základním kritériem výstavního programu galerie byla, je a bude především profesionální umělecká úroveň. Cílem je obsáhnout přiměřeně širokou škálu výtvarného repertoáru, který by byl v principu divácky přijatelný, aniž by slevoval z požadavku kvality.

Zájem o vystavování je i nyní vysoký (galerie je přístupná pouze v pátek, sobotu a neděli) a každé dva měsíce obměňuje repertoár, přičemž úvod sezóny patří tradičně Trojským plánům.

L. P.

Galerie u lávky se nachází v Domě spokojeného stáří na adrese Povltavská 21/42, Praha-Troja.

Současná výstava

Václav Zoubek - Tichý život

Vernisáž výstavy 21. listopadu v 18 hodin

Moje seznámení s malířem Václavem Zoubkem mě přivedlo k úvaze o tom, jak vznikají vztahy mezi lidmi a jak se vytváří vztah k uměleckému dílu.

Dávno před osobním setkáním jsem slýchal časté pochvalné reference na rakovnickou galerii Václava Rabase, které se šířily ve výtvarných kruzích. Pochopil jsem, že se patrně nejedná jen o muzeum onoho slavného rodáka jak jsem si původně myslel ale že je to také aktivní galerie pro současné umění. Takový podnik ovšem musí mít nějakého hybatele, někoho kdo věci rozumí, kdo je pro věc zapálený a bere ji za svou. No, a když jsem se konečně před nedávnem s tímto člověkem seznámil, užasl jsem nejen nad rozsahem jeho odborných vědomostí a organizačních schopností, ale i nad jeho vlastní malířskou tvorbou. Snadněji bych uvěřil, že se pod značkou Václav Zoubek skrývají dva specializovaní extrémně výkonní jedinci.

Malba Václava Zoubka je malbou v pravém slova smyslu. To se dnes moc nenosí. On však zůstává nezávislým, věrný své intuici a sám k sobě upřímný.

Z celého svého bohatého námětového rejstříku se autor rozhodl pro kolekci monotematicky zaměřenou pouze na zátiší. Můžeme se tak soustředit na to, jak dokáže stále čerstvýma a vždy znovu dychtivýma očima objevovat vždy novou a novou krásu ve věcech zdánlivě banálních. Udělat z prostých předmětů každodenní potřeby hlavní protagonisty obrazu napadlo již staré holandské mistry. Od těch dob se na malířských plátnech vystřídaly tisíce váz, květin, číší, sklenic a lahví, ubrusů a závěsů, podnosů a talířů, hudebních nástrojů, hracích karet a dýmek, ovoce a zeleniny, mrtvolek zvěře, ryb i ptactva. I na plátnech Václava Zoubka se mnohé z toho vyskytuje. Ovšem najdeme tam klidně i umělohmotnou přepravku či monočlánkové baterie. Barokní zátiší v sobě často ukrývala symbolická poselství, kterým již dnes příliš nerozumíme, ale stačí, že nám jedinečným způsobem přibližují soukromí našich předchůdců. I náš malíř nás zve do intimního světa jakési domácnosti našich časů. Samozřejmě ho zajímá barva, stín a světlo, kompoziční rozvrh, tvar a modelace, ale ta zpráva o světě a době je toho součástí. A platí to, i když jde o idealizaci kýžené harmonie a klidu, patrně po chvílích rozkoše, jak prozrazují růžová chodidla, která jakoby omylem zůstala ve výřezu. Pro sestavy objektů volí autor jasně definované osvětlení a zdá se jako by dokázal namalovat nejen čiré sklo, či odrazy v zrcadle, ale i samotný čirý vzduch. Barvy jsou skládány s delikátností labužníka a tvary modelovány s precizností vědce. Emoce ovládaná racionalitou vytváří znepokojivé napětí, které, jak si myslím, tohoto malíře charakterizuje.

Pokud vás tato výstava přiměje zajímat se i o další tvorbu Václava Zoubka, poznáte nejen ženy, které se skrývají v pozadí těchto zátiší, ale i pozoruhodně básnivě pojaté motivy z přírody, krajiny i lidských sídel.

Jan Kavan

Listopad 2024 

 

Václav Zoubek narozený 25.září 1953 vystudoval Střední odbornou školu výtvarnou (Hollarku) a Akademii výtvarných umění v Praze v malířské škole profesora Jana Smetany.

Již téměř pětačtyřicet let se stará o chod Rabasovy galerie v Rakovníku. Maluje ve volných chvílích. I když výtvarnou činnost neužívá k obživě, chápe ji jako prostředek komunikace s okolím, proto se svými obrazy rád účastní výstav. Ve školních letech strávil spoustu času cvičením popisného zobrazování věcí, šlo mu to, a tak tuto schopnost ve své tvorbě využívá. Nemusí spěchat, vedle zobrazení může vkládat do obrazu i něco z pocitu zažívaných v přírodě (většinou nad hladinou rybníka) anebo v intimitě ateliéru v dialogu s předměty a prostředím, které ho obklopují. Jen o to mu jde.

Výstava potrvá do 19. ledna 2025.

 

Předcházející výstava

Jitka Nesnídalová - Olejomalby

Vernisáž výstavy 19. září 2024 v 18 hodin.

Úvodní slovo Pavel Piekar

Malířka Jitka Paclík Nesnídalová

je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze (ateliér M.Knížáka, Z.Berana a M.Rittsteina)

Působila na zahraničních stážích v salzburské Summer Academy a londýnské Middlesex University. Je vítězkou soutěže pro mladé umělce do třiceti pěti let v kategorii Malba a finalistkou několika dalších soutěží Essel Award-Národní galerie Praha, Leinemann-Stiftung-Berlin, ARS kontakt, Loreal design, Seat Emotion. Až na šedesát obrazů je možné vidět ve filmu Martin a Venuše, režie J.Chlumský 2012 nebo ve filmu Příliš osobní známost, režie M.Ferencová 2020.

Vystavuje pravidelně v Čechách i v zahraničí. Žije a pracuje na Novém Světě na Hradčanech. Její výtvarný rozsah je široký, avšak na výstavě pro Galerii u lávky bude prezentovat soubor olejomaleb vytvořených v poslední době společně s nejnovější litografií.

Výstava trvala do 17. listopadu 2024.

 

Minulá výstava

Michal Kudělka - Obrazy z dějin, perokresby, olejomalby

Vernisáž výstavy 18. července od 18 hodin, 

úvodní slovo Jan Kavan.

Akademický malíř Michal Kudělka

Jméno Michal Kudělka není v Galerii U lávky neznámým pojmem. Již v prvních letech provozu galerie jsme veřejnosti představili průřez jeho ilustrátorskou tvorbu. Jelikož kapacita galerie nepostačovala k smysluplnému obsáhnutí jeho rozsáhlé práce v tomto oboru, byla tato výstava již tehdy dvouetapová. I přes to se jednalo jen o letmé nahlédnutí do přebohatého archivu, který nám tento všestranný umělec zanechal.

 Aktuální výstavou se proto pokusíme o detailnější seznámení se s tím, jak Michal Kudělka nalézal souznění v přístupu k historické tématice se spisovatelem Vladislavem Vančurou. Obrazy z dějin národa českého jsou básnicky stylizovanou prózou. Kudělkův cyklus perokreseb na ručním papíru reflektuje tuto poetiku osobitým způsobem a nabízí divákům nový zážitek z vizuální interpretace.

   Ale Michal nebyl pouze ilustrátor, grafický úpravce knih, výtvarný redaktor, případně i vedoucí této redakce v nakladatelství Albatros či charizmatický pedagog, nýbrž byl ve své podstatě bytostným malířem. Do světa jeho barev dostaneme možnost nahlédnout zase jen malou špehýrkou v podobě jen několika obrazů. Mohl by to být ovšem příslib dalšího pokračování seriálu mapujícího práci nevšedního umělce, který byl osudem donucen předčasně opustit svou paletu.

Jan Kavan

Výstava trvala do 15. 9.2024.

 

Minulá výstava

Jiří Slíva – Trojská trojka a jiné grafiky

Galerie U lávky má konečně tu čest vystavovat laskavý humor mnohostranného umělce Jiřího Slívy.

Dokonce i numerologická konstelace vyjevila svou příznivou tvář tomuto počinu.

Stejně jako Karel IV. věřil v numerologii (a nejen při stavbě Karlova mostu), tak je i Jiří Slíva učarován touto vizí. Narodil se totiž 4. 7. 1947 a v naší galerii vystavuje 47 grafik.

Vitální umělec se předvedl veselou vernisáží, plnou veršů, bravurní hry na kytaru a vtipných songů.

Ale to nejpodstatnější, co je u nás k vidění, je právě ta jedinečná, nápaditá invence dát vtipu výtvarnou podobu.

Průřez celoživotní tvorbou je vygradován orientací na jazzovou a kavárenskou scénu s příchutí lásky a vína, nechybí ani připomenutí stého výročí úmrtí Franze Kafky. Máte možnost spatřit vesměs litografické práce, zvláštní čestné místo si vysloužilo šest leptů. Najdete u nás i řadu neokoukaných, překvapivě svěžích prací, zvláště když patříte mezi příznivce absurdna, nonsensu a patafyziky Járy Cimrmana.

L. P.

Z díla Jiřího Slívy