Trojská 230/96, 171 00 Praha 7 - Troja, tel.: +420 284 691 121, e-mail: info@mctroja.cz česky english

Úvod » Akce

Troja festival

od 14 Červen 2024

do 23 Červen 2024

Tisková zpráva, 15. května 2024

 

Troja Festival rozezní magická místa pražské Troji hudbou

 

Předposlední červnový víkend, ve dnech 21. – 23. června, se uskuteční první ročník Troja Festivalu. Zakladatelem a uměleckým šéfem této nové hudební události je mezinárodně uznávaný houslista Josef Špaček, který se spojil se svými sousedy v pražské Troji Petrem Dvořákem, bývalým generálním ředitelem České televize, jeho ženou Mílou Dubskou, ředitelkou Leica Gallery Prague a Martinou Výrkovou, uměleckou manažerkou, aby obyvatelům Prahy, ale i mimopražským milovníkům klasické hudby nabídli mimořádné zážitky, špičková provedení krásných hudebních děl v nevšedních lokacích pražské Troji mimo koncertní síně a v neposlední řadě neformální a přátelskou atmosféru.

Troja Festival funguje na principu komorních festivalů ve světě – těšit se můžete na špičkové hudebníky z České republiky i zahraničí, kteří se v různých formacích představí na jednotlivých koncertech na zcela neočekávaných místech, jako je třeba Zoo Praha, Botanická zahrada Praha nebo Zámek Troja.

„Většina z nás pražskou zoologickou nebo botanickou zahradu zná, festival je představí trochu v jiném světle a nechá v nich promlouvat čarovnou moc hudby.  Chceme, aby festivalové koncerty v nevšedních kulisách byly krásným zážitkem, příležitostí pro setkávání všech generací, oslavy hudby a začínajícího léta.“, říká Martina Výrková, spoluzakladatelka a ředitelka festivalu. 

Josef Špaček doplňuje: „Troja Festival má pro mne, jakožto místního obyvatele, zvláštní význam. Věřím, že spojení krásné hudby s magickými místy pražské Troji přinese posluchačům nezapomenutelné zážitky a propojí je s hudbou a přírodou výjimečným způsobem.“

Petr Dvořák s Mílou Dubskou ještě dodávají: „V pražské Troji žijeme téměř 25 let. Věříme, že spojení místního genia loci se špičkovými hudebními výkony ocení nejen naši sousedé, ale i ti, kteří do této malebné části Prahy ještě zatím nenašli cestu.“

Festivalový ansámbl tvoří houslisté Josef Špaček, Petra Brabcová, Henry Flory, Joel a Alex Linkovi a Boha Moon, violisté Eva Krestová, Jiří Kabát, violoncellisté Tomáš Jamník, Vilém Vlček a Aneta Šudáková, kontrabasista Tomáš Karpíšek. Hosty festivalu jsou dále mezzosopranistka Bella Adamova, herec Martin Myšička, Epoque Quartet, Cimbálová muzika Ivana HerákaAkademie komorní hudby. Festivalem provedou Petr Kadlec a Martin Myšička.   

Žánr a repertoár šesti koncertů je vždy v souladu s atmosférou a charakterem vybraného místa. Zahajovací koncert festivalu proběhne ve slavnostní atmosféře v Císařském sále Zámku Troja. Cimbálová kapela rozehraje za západu slunce Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě. Dramaturgie dvou odpoledních koncertů na dvoře bývalého trojského pivovaru – dnes Kolovna ZOOna – chce oslovit celé rodiny vystoupením smyčcového orchestru nebo renomovaného Epoque Quartetu. Sukova Meditace na Staročeský chorál, Schönbergova Zjasněná noc a Straussova píseň Morgen zazní na závěrečném koncertě v přírodních kulisách pod širým nebem uprostřed zoologické zahrady

Festival ovšem nepřináší jen hudební zážitky – nabízí VIP vstupenku na zahajovací koncert, jež nabízí možnost setkání s umělci po koncertě nad číší vína z trojského vinařství Jabloňka. Další zajímavostí je nabídka večerní návštěvy pražské zoo s průvodcem před závěrečným koncertem.

Na celý festival naláká Předehra u koně v pátek 14. června, kdy od 19 hodin vystoupí tři členové Kukal Quartetu (E. Kukalová – housle, D. Macho – viola , F. Rufer – violoncello) a zahrají skladby mistrů klasicismu Beethovena a Mozarta na zahradním koncertě u Trojského koně. 

Vstupenky na festival jsou už nyní k zakoupení v prodejní síti Ticketportal.

 

PROGRAM

 

14. 6. 19:00 Předehra u koně – Zahrada u Trojského koně

 Program koncertu                                                                                                                                            

Eliška Kukalová | housle
Daniel Macho | viola
Filip Rufer | violoncello

Wolfgang Amadeus Mozart - Divertimento, KV563

I. Allegro

Johan Halvorsen: Passacaglia on a Theme by Handel

Roman Haas - Duo č. 1 pro violu a violoncello

I. Preludium
II. Ostinato
III. Interludium
IV. Bolero
V. Finale

*** PAUZA ***

Ludwig van Beethoven - Smyčcové trio G dur, op. 9, č. 1
I. Adagio - Allegro con brio
II. Adagio ma non tanto e cantabile
III. Scherzo. Allegro, IV. Presto

 

21. 6. 20:00 Zahajovací koncert – Císařský sál, Zámek Troja

Festivalový ansámbl s Josefem Špačkem | Dvořák, Mendelssohn-Bartholdy

 

22. 6. 17:00 Sólo pro smyčce – Kolovna ZOOna

Festivalový ansámbl s Josefem Špačkem, Akademie komorní hudby | Smetana, Dvořák, Čajkovskij

 

22. 6. 20:00 Cimbálka & víno – Viniční domek, Botanická zahrada Troja

Cimbálová kapela Ivana Heráka

 

23. 6. 17:00 Trojská rapsodie – Kolovna ZOOna

Epoque Quartet & Josef Špaček | Piazzola, Rota, Reinhard…

 

23. 6. 22:00 Závěrečný noční koncert – ZOO praha

Festivalový ansámbl s Josefem Špačkem, Bella Adamova – zpěv, Martin Myšička – recitace | Suk, Schönberg, Strauss

 

KONTAKTY

WEB

Facebook

Instagram

 

Ředitelka:

Martina Výrková, martina@trojafestival.cz, + 420 739 372 309

PR & media:

Tereza Pohlreichová & Kateřina Zelenková, pr@trojafestival.cz,  +420 602 297 506, + 420 608 560 040

 

 

GENERÁLNÍ PARTNER                                        HLAVNÍ PARTNEŘI

                       

                                                                       

 

              

 

 

 

 

Soubory ke stažení

ikona jpg pozvánka ( JPG 93.8 kB )