Trojská 230/96, 171 00 Praha 7 - Troja, tel.: +420 284 691 121, e-mail: info@mctroja.cz česky english

Úvod » Akce

Připravovaná výstava ak. malíře Michala Kudělky v Galerii u lávky

18 Červenec 2024

Michal Kudělka - Obrazy z dějin, perokresby, olejomalby

Vernisáž výstavy 18. července od 18 hodin v galerii u lávky

Úvodní slovo Jan Kavan.

 

Akademický malíř Michal Kudělka

Jméno Michal Kudělka není v Galerii U lávky neznámým pojmem. Již v prvních letech provozu galerie jsme veřejnosti představili průřez jeho ilustrátorskou tvorbu. Jelikož kapacita galerie nepostačovala k smysluplnému obsáhnutí jeho rozsáhlé práce v tomto oboru, byla tato výstava již tehdy dvouetapová. I přes to se jednalo jen o letmé nahlédnutí do přebohatého archivu, který nám tento všestranný umělec zanechal.

 Aktuální výstavou se proto pokusíme o detailnější seznámení se s tím, jak Michal Kudělka nalézal souznění v přístupu k historické tématice se spisovatelem Vladislavem Vančurou. Obrazy z dějin národa českého jsou básnicky stylizovanou prózou. Kudělkův cyklus perokreseb na ručním papíru reflektuje tuto poetiku osobitým způsobem a nabízí divákům nový zážitek z vizuální interpretace.

   Ale Michal nebyl pouze ilustrátor, grafický úpravce knih, výtvarný redaktor, případně i vedoucí této redakce v nakladatelství Albatros či charizmatický pedagog, nýbrž byl ve své podstatě bytostným malířem. Do světa jeho barev dostaneme možnost nahlédnout zase jen malou špehýrkou v podobě jen několika obrazů. Mohl by to být ovšem příslib dalšího pokračování seriálu mapujícího práci nevšedního umělce, který byl osudem donucen předčasně opustit svou paletu.

 

 výstava potrvá do 15. 9.2024.

 

Soubory ke stažení

ikona jpg pozvánka ( JPG 232.4 kB )